erotik film izle hd film izle totobo giriş güncel bilgiler yks ders

Tesla çalışanları için rapor yayınlandı! Irkçılık iddiası

Tesla çalışanları için hazırlanan raporda personelin etnik kökenleri paylaşıldı. Ortada bir kanıt olmasa da ırkçılık iddiası gündeme geldi. Çünkü …

06.12.2020
Tesla çalışanları için rapor yayınlandı! Irkçılık iddiası

Tesla çalışanları için hazırlanan raporda personelin etnik kökenleri paylaşıldı. Ortada bir kanıt olmasa da ırkçılık iddiası gündeme geldi. Çünkü rapora göre Tesla’nın yönetim kadrosunun sadece yüzde 4’ü siyahilerden oluşuyor. Firmanın kendisi tarafından hazırlanan raporda, kadın çalışan oranının az olduğu olduğu da görülyüor.

Günümüzde uluslararası boyutta olan firmalarda her ülke ve bölgeden personeller bulunuyor. Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri olarak görülen ırkçılığın personel seçiminde etkisi merak ediliyor. Tesla’nın yayınladığı raporda da beyaz ve erkek çalışan oranının yüksek olduğu görülüyor.

Tesla çalışanları için rapor

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden biri olan Tesla, bir rapor yayınladı. Rapor, çeşitlilik ve katılım raporu olarak nitelendirildi. Raporda, çalışanların hangi etnik kökene sahip olduğu ve oranları bulunuyor. Rapora göre California, Nevada ve New York’ta bulunan fabrikalarda yüzde 60 siyahi, Asyalı, Kızılderili ve Pasifik Adalı iş gücü bulunuyor. Bununla birlikte iş gücünü oluşturan topluluğun yüzde 79 oranında erkek olduğu aktarıldı.

Tesla personeli odaklı olarak geliştirilen raporda, liderlik kadrosunda erkek personel oranının yüzde 83 oranında olduğu görülüyor. Beyaz personelin liderlik kadrosunda da yüzde 59’luk oranı bulunuyor. Raporun devamında detaylı olarak anlatımlar da yer alıyor.

Bu anlatımlara göre iş gücünün yüzde 10’u siyahi personellerden oluşuyor. 2019’a göre yüzde 11 artış yaşandığı kaydedilirken, yönetimdeki yüzde 4 oranının yüzde 60 artış yaşadığı belirtiliyor. “Direktör” seviyesinde olan bu çalışan grubunda oranın az olduğu yönünde tartışmalar yaşanıyor.

Asya kökenli iş gücünün yüzde 21 olduğu belirtiliyor. Yönetim kadrosunda yer alan personelin de yüzde 25 oranında Asyalı olduğu aktarılıyor. Geçen yıla göre yüzde 15 artış yaşayan bu oran, yeni işe alımların yüzde 20’sini de oluşturuyor.

İspanyol ve Latin kökenli Tesla çalışanları için, toplam iş gücü yüzde 22 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Direktör seviyesinde çalışanların ise yüzde 4 oranında olduğu belirtiliyor. Yüzde 14 artış yaşanan bu grup, yeni işe alımların da yüzde 27 gibi bir oranını oluşturdu.

Tesla’nın kadın çalışanları ise yüzde 21 oranında kaldı. Geçen seneye göre yüzde 5 artış yaşayan kadın çalışan sayısı, direktör ve yönetici kadrosunda yüzde 17 seviyesinde. Erkek çalışanlar için de yüzde 79 oranı bulunuyor. Bu da erkek çalışan sayısının büyük çoğunluğu oluşturduğunu gösteriyor.

Şirketin diğer çalışanları arasında yerli Amerikan, Hawaii, Alaska ve diğer Pasifik bölgesi yerlilerinden oluşuyor. Bu etkin gruplar genel iş gücünde yüzde 7 ve yönetimde yüzde 1 orana sahip. Son olarak da gaziler için şirketin ABD’li çalışanları arasında yüzde 4 orana sahip olduğu aktarıldı.

Kaynak: Shiftdelete.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.